باتومی
کشور گرجستان در شمال شرقی ترکیه بین دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد. این کشور با ترکیه، روسیه، ارمنستان و آذربایجان هم مرز است. کسی نمی تواند به قطعیت بگوید این کشور آسیایی است یا اروپایی! رشته کوه های قفقاز به اروپا می رسند. قفقاز را جزئی از اروپا می کند و سیاسیون نیز گرجستان را بیشتر کشوری اروپای می دانند. گرجستانی ها اجازه سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را دارند اما در این کشورها اجازه کار ندارند. باتومی شهری بندری در کنار دریای سیاه است و دومین فرودگاه بزرگ گرجستان را دارد.
۱-باتومی شهری بسیار امن
در باتومی می توانید بدون کوچکترین دغدغه ای نسبت به امنیت در خیابان ها قدم بزنید. در نیمه های شب تاکسی بگیرید و درامنیت کامل به گردش در حومه شهر بپردازید.
۲- محلی های خجالتی و مهمان نواز گرجستانی ها معمولا برای آشنایی و مصاحبت با شما پیش قدم نمی شوند و شما خودتان باید دست به کار شوید. افراد کمی انگلیسی را به سادگی صحبت می کنند و مشکل صحبت کردن شما را از دوستی با بسیاری از آن ها باز می دارد، اما گرجستانی ها انسان هایی به شدت دوست داشتنیی هستند. حتی اگر حرفی برای گفتن با شما نداشته باشند به شما پیشنهاد یک لیوان چای، تکه ای میوه و یا گرفتن عکس را می دهند تا نشان دهند از حظور شما در این محل خوشحال هستند. اما توانایی صحبت با شما را ندارند.
۳- دومین شهر بزرگ گرجستان بعد از تفلیس و کوتائیسی همیشه باتومی سومین شهر بزرگ گرجستان بوده است. اما این وضعیت در سال های اخیر به سرعت تغییر کرد. توسعه و پیشرفت عمده این شهر را به دومین شهر بزرگ گرجستان تبدیل کرد.
۴- قرار گرفتن در کنار دریای سیاه قرار گرفتن در کنار دریای سیاه باتومی را به شهری مهم در اقتصاد گرجستان تبدیل می کند، اما علاوه بر آن داشتن خط ساحلی موجب شده تا گردشگران زیادی در فصل تابستان برای استفاده از ساحل به این شهر بیایند. در نقشه زیر موقعیت جغرافیایی باتومی را می بینید.
۵- آب و هوای شهر باتومی دریای سیاه موجب شده تا باتومی در تمام طول ساحل آب و هوایی معتدل داشته باشد. در تابستان بیش از حد گرم نمی شود و در زمستان سرمای سوزانی نخواهد داشت. در زمستان میانگین دما ۵ و در تابستان ۲۵ درجه سانتی گراد خواهد بود.
۶- زبان گرجی در گرجستان همه گرجی صحبت می کنند. اغلب جوانانان ساکن در شهرها انگلیسی بلدند اما مسن ترها نه! آنها روسی نیز صحبت می کنند. اما به هر زبانی که صحبت کنید کافیست تا لبخند بزنید و آن ها هم با لبخند به شما پاسخ دهند.
۷- واحد پول گرجستان اگرچه گرجستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، اما از یورو به عنوان واحد پولشان استفاده نمی کنند. واحد پول گرجستانی ها لاری است .
۸- رانندگی در سمت راست در گرجستان صندلی عمده راننده ماشین ها در سمت راست قرار دارد اما به دلیل وارد کردن خودرو از کشورهای متعدد فرمان برخی ماشین ها نیز در سمت چپ قرار دارد.
۹- شهری بسیار مذهبی در این کشور ۸۰% افراد ارتودوکس و ۲۰% مسلمان هستند. می توانید در هنگام اقامت در باتومی از کلیساها و مساجد زیبای آن دیدن کنید.
۱۰- مامان های گرجستانی مانند دیگر فرهنگ ها، خانواده مهم ترین نقطه در زندگی گرجستانی ها است. افراد خانواده همیشه به هم کمک میکنند و همه یک پسرعمو! دارند که مشکلشان را حل کند.
۱۱- برای سوپرا | Supra آماده باشید در فرهنگ گرجستانی ها نوعی شیوه غذا خوردن به نام سوپرا وجود دارد که برایش اهمیت زیادی قائل هستند. هر کجا که بروید در نهایت حد توانشان به شما غذا می دهند. گاهی اوقات هنگامی که تمام افراد خانواده سیر هستند یک دیس غذای جدید شما را حیرت زده خواهد کرد. سوپرا یعنی پر کردن سفره با ظروف غذا هرچه قدر از آن ها بخواهید که کارشان را متوقف کنند دست بردار نخواهند بود.
۱۲- پیتزای گرجستانی ها خاچاپوری این غذای سنتی ظرفی از نان است که روی آن با پنیر پوشیده شده است، گاهی در آن از تخم مرغ هم استفاده می کنند. در باتومی رستورانی هست که می توانید در آن خودتان خاچاپوری خود را درست کنید.
۱۳- کشوری ارزان برای سفر به باتومی لازم نیست حساب بانکی شما پر از پول باشد. گرجستان برای سفر کشوری ارزان به حساب می آید.
۱۴- قیمت ها در باتومی برای خوردن یک وعده کامل نهار همراه با دسر در باتومی پرداخت ۱۰ تا ۱۲ لاری کافی است. تاکسی نیز در این شهر ارزان است. برای یک مسافت ۱۰ دقیقه ای تنها ۵ لاری پرداخت خواهید کرد.می توانید یک ماشین همراه با راننده را برای یک روز کامل با قیمت ۲۵ دلار کرایه کنید. می توانید دوبرابر پرداخت کنید و او راهنمای گردش شهری شما خواهد شد و دیدنی ترین مکان ها باتومی را به شما معرفی خواهد کرد.
۱۵- متوسط درآمد در گرجستان متوسط درآمد بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ لاری در ماه است یعنی کمی بیش از ۲۵۰ دلار آمریکا.
۱۶- انعام دادن سرویس دررستوران های باتومی عالی است. انعام دادن کاملا دل به خواهی است و امری اجباری نیست. می توانید میزبانی گرم آن ها را در هر رستورانی ببینید.
۱۷- دسترسی به وای فای پرسرعت در همه جا تقریبا در تمام نقاط شهر وای فای رایگان و پرسرعت در دست رس است. رستوران ها، هتل ها و حتی تلکابین اسکی!
۱۸- سیم کارت در گرجستان اگر به باتومی سفر کنید می توانید در فرودگاه یک سیم کارت رایگان دریافت کنید. در آن شارژ کمی برای صحبت کردن و اینترنت وجود دارد. شارژ مجدد آن ارزان و رایگان است.
۱۹- باغ های باتومی باغ های گیاه شناسی از زیباترین مکان های باتومی هستند. دور از شهر در نقطه ای دنج آرام در نزدیکی اقیانوس. منظره ای آرامش بخش و باغ هایی فوق العاده! ۲۰- اسکی در کوه های اطراف باتومی بلندترین قله ی اروپا تنها ۲۰۰ کیلومتر با باتومی فاصله دارد و باتومی توسط کوه ها احاطه شده است. اسکی در باتومی بسیار رایج است. هنگام فرود آمدن در این شهر آن چه از بالا می بینید: ساحل، شهر و کوه ها هستند. اسکی یکی از رایج ترین علت های سفر به باتومی است.
۲۱- گشت زدن با تله کابین به هیچ وجه تله کابین سواری در باتومی را از دست ندهید. در این سواری شما تمام شهر راه می بینید و از بالای خانه ها رد می شوید در ایستگاه آخر منظره ای زیبا از شهر و آسمان آن را خواهید داشت. بلیط رفت و برگشت تله کابین برایتان ۱۰ لاری خرج خواهد داشت.
۲۲- از Sameba دیدن کنید یکی از جالب ترین و دیدنی ترین مناطق شهر باتومی کلیسای مقدس در بالای تپه هاست. کمی از جاده ماشین رو بالاتر است اما کلیسا و منظره اش فوق العاده است. منطقه ای بی نظیر برای تماشای غروب خورشید!
۲۳- رستوران ها با موسیقی زنده گرجستانی ها خواننده های خوبی هستند و اگر به رستوران خوبی بروید حتما یک خواننده خوب در آن جا مشغول آواز خواندن است.
۲۴- -گشت و گذر در بازار محلی تماشای محلی ها که برای خرید مایحتاج خود به بازار می آیند تجربه ای است که شبیه آن را ندیده اید در این بازارها میوه، گوشت، لباس، ادویه، پنیر و …. می فروشند. اسم این محل بازار باتومی هاست.

مکان های دیدنی

بلوار باتومی
باتومیگرجستانقاره : آسیامساحت : 49.600 متر مربعفاصله از سطح دریا : مترآب و هوا : آب و هوای قاره‌ای مرطوبجاذبه های توریستی : بلوار باتومی

جستجوی پروازها به باتومی

جستجو